افشای اختلاس ۲۲ میلیون دلاری یکی از سرداران سپاه؛ آیا شعار مبارزه با فساد جدی است؟

Views: 8116

یکی از سرداران سپاه پاسداران در نخستین‌ دور از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی و به بهانه‌ی خرید هلیکوپترهای آمریکایی، ۲۲ میلیون دلار اختلاس کرده و تا کنون نیز این پول را به بیت‌المال بازنگردانده است. 

روز جمعه ۱۶ شهریورماه، «روح‌الله زم» خبرنگار آزاد و مؤسس رسانه‌ی «آمدنیوز» از اختلاس ۲۲ میلیون دلاری سردار سرتیپ دوم پاسدار خلبان «عبدالرضا بهرامی» مدیرعامل پیشین شرکت هلیکوپتری «نوید تک» وابسته به هلال احمر و فرمانده سابق پایگاه هوایی سپاه در شیراز خبر داد.

سردار «بهرامی» در سال ۱۳۹۳ با شناسایی تعدادی از دلالان و با هماهنگی تعداد دیگری از سرداران سپاه در شرکت سپانیر قرارگاه خاتم‌الانبیاء، با برنامه‌ریزی قبلی مبلغ ۲۲ میلیون دلار پول دریافت کرد تا به بهانه دور زدن تحریم‌ها، تعدادی هلیکوپتر بل آمریکایی را وارد کشور کند.

وی که آن زمان در هیئت مدیره شرکت هلی‌کوپتری «هلی آریا» واقع در یک برج بسیار لوکس در جماران تهران فعالیت می‌کرد، با انتقال این پول به ترکیه، تنها یک فروند هلی‌کوپتر بل ۴۱۲ را به جزیره‌ی کیش وارد کرد و پس از آن به بهانه‌ی آن‌که بقیه‌ی پول‌ها در حساب بانکی دلال اروپایی توقیف شده، از انتقال آن به کشور خودداری کرد.

هلیکوپتر بل ۴۱۲ (عکس: آرشیو)

پس از این اختلاس بزرگ و گزارش رده‌ی نظامی به رده‌ی حفاظتی، سازمان حفاظت اطلاعات سپاه (ساحفاسا) به موضوع وارد شد و با بازداشت چند روزه‌ی «بهرامی» و «حسین شریف‌آبادی» از مسئولین سازمان حفاظت اطلاعات سپاه، پی به فساد مالی سازماندهی شده‌ای برد که یک سر آن در اداره حفاظت اطلاعات قرارگاه خاتم‌الانبیاء و یک سر دیگر آن چندین سردار بزرگ سپاه قرار داشتند.

با ناامیدی سازمان حفاظت اطلاعات سپاه از بازگشت این پول به کشور و اطمینان از بلوکه شدن آن در حساب دلال اروپایی، «سردار سرتیپ دوم پاسدار عبدالرضا بهرامی» به بازنشستگی اجباری درآمد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار خلبان عبدالرضا بهرامی

اکنون منابع خبری «آمدنیوز» در سازمان حفاظت اطلاعات سپاه خبر داده‌اند که «بهرامی» طی ماه‌های اخیر و با افزایش تلاطم بازار ارز در ایران، این مبلغ را در حساب چند صراف ترکیه‌ای قرار داده تا با فروش دلار و تبدیل آن به ریال به وسیله‌ی دستگاه پُز، وجه مربوطه را به حساب وی در بانک انصار انتقال دهند و بدین‌وسیله با یک عملیات پول‌شویی حساب شده، این مبلغ به حساب‌های شخصی وی و چندین نفر دیگر در حال انتقال است.

گفتنی است پس از افشای این فساد سازمان یافته در برنامه «آخر هفته»، سازمان حفاظت اطلاعات سپاه مجددا سردار خلبان «عبدالرضا بهرامی» را تحت تعقیب و تحقیقات خود قرار داده است.