فروش آب خوزستان به کویت و ارسال درآمد آن برای حزب‌الله لبنان

Views: 7013

«آمدنیوز»- خرداد و تیر ۱۳۹۷ خورشیدی بود که بحران کم آبی در خوزستان فراگیر شد. آب لوله‌کشی به منازل مردم، بسیار شور و غیر قابل استفاده بود. اخبار از طریق شبکه‌های اجتماعی در تمام شهر پیچید که مسئولان جمهوری اسلامی از طریق لوله‌های قطور، آب خوزستان و کارون را به جنوب عراق و کویت صادر می‌کنند و دلیل اصلی تشنگی خوزستان همین است. مردم در شهرهای بزرگ و کوچک خوزستان به خیابان ریختند تا اعتراض‌شان را به بی‌آبی نشان دهند اما حکومت با رگبار گلوله پاسخ اعتراضات مردم تشنه خوزستان را داد. دولتی‌ها، هر گونه «صدور آب» به کشورهای همسایه را تکذیب و علت را کم‌آبی رود کارون اعلام کردند. حکومت برای جلوگیری از اعتراضات رو به گسترش مردم ایران، ارسال میلیون‌ها لیتر آب کارون به عراق و کویت را متوقف کرد. این‌بار اعتراضات علیه جمهوری اسلامی در آن‌سوی مرزها، تمام شهرهای جنوبی عراق را فرا گرفت. آب صادراتی ایران برای شیعیان در شهرهای کربلا، نجف و بصره حیاتی بود و حالا قطع صدور آب که در ظاهر هیچ پولی هم برایش از عراقی‌ها گرفته نمی‌شد، زمینه‌ساز شورشی بزرگ در جنوب عراق شد. اما واقعیت بسیار تلخ‌تر از این است.

بر پایه اسناد به دست آمده، صادرات آب شیرین به جنوب عراق و کویت در دوران ریاست جمهوری «محمد خاتمی» آغاز شد و پول دریافتی از صدور آب خوزستان به کویت هم برای تقویت حزب الله لبنان فرستاده می‌شود.

«شیخ ناصر الصباح» شاهزاده کویتی و «حبیب الله بیطرف» قرارداد صدور آب خوزستان به کویت را امضا کردند.

پشت این قرارداد خائنانه، «شیخ ناصر الصباح» شاهزاده کویتی قرار دارد. سال ۱۳۷۹ خورشیدی در سومین سال ریاست جمهوری «سیدمحمد خاتمی»، دو میلیاردر کویتی از متحدان نزدیک «شیخ ناصر» به نام‌های «جواد ابوخمسین» و «محمود حیدر» تاجر سرشناس الماس، در تهران با «حبیب‌الله بی‌طرف» وزیر نیرو مذاکراتی را برای صادرات آب شیرین از خوزستان به کویت از طریق خط لوله انجام دادند.

«بیطرف» از اعضای شورای مرکزی گروه موسوم به دانشجویان پیرو خط امام است که در آبان‌ماه ۱۳۵۸ در حمله به سفارت ایالات متحده در تهران، اشغال این سفارت‌خانه و گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی نقش کلیدی داشت و پس از آن همواره در پست‌های مهم دولتی قرار گرفت. او در کابینه هاشمی رفسنجانی، معاون «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نیرو بود که با روی کار آمدن دولت «خاتمی»، سکان هدایت وزارت نیرو در هر دو کابینه «خاتمی» به وی سپرده شد.

مذاکرات این دو تاجر کویتی و «بیطرف» با مخالفت امیر کویت مواجه شد اما با پافشاری «ابوخمیس» و «محمود حیدر» زیر نظر «شیخ ناصر الصباح» که منافع فراوانی در اجرای این طرح داشتند، در روز جمعه بیست‌ویکم آذرماه ۱۳۸۲، نسخه نخست این قرارداد خائنانه به امضای دو طرف ایرانی و کویتی رسید. خبرگزاری رسمی صداوسیمای جمهوری اسلامی همان شب خبر امضای این قرارداد را با تیتر: «سند انتقال آب ایران به کویت امضا شد»، به عنوان یکی از دستآورد های بزرگ دولت منتشر کرد.

متن کامل خبر چنین بود: «خبرگزاری رسمی صداوسیما: سند انتقال آب ايران به کويت امضاء شد – شنبه بیست ‌و دوم آذر ۱۳۸۲ – ساعت ۲۱:۴۸ دقیقه – سند انتقال روزانه نهصد هزار متر مکعب آب از ایران به کویت، روز گذشته در تهران امضاء شد. به گزارش خبرنگار ما، این توافق‌نامه از سوی حبیب الله بیطرف، وزیر نیرو و احمد فهدالاحمد الجابر الصباح، وزیر انرژی کویت امضاء شد. براساس این سند، دو طرف با انتقال روزانه نهصد هزار متر مکعب آب شیرین از طریق خط لوله از ایران به کویت با توجه به شرایط جوی آب و هوایی و کاهش آب در دوره‌های خشکسالی و شرایط غیرعادی توافق کردند. وزیر نیرو در مراسم امضای این توافق‌نامه گفت: براساس این توافق، کویت طی سی‌سال آینده، سالانه سیصد میلیون مترمکعب آب شیرین مازاد بر نیاز جمهوری اسلامی ایران را خریداری می‌کند. وی امضای این موافقت‌نامه را نقطه عطفی در روابط تهران – کویت دانست . کارشناسان معتقدند این توافق‌نامه برای اجرا به تصویب مجلس شورای اسلامی نیاز دارد. پیش‌نویس این توافق‌نامه پیش از این از سوی یوسف محمد الهاجری، نماینده تام الاختیار دولت کویت و رضا امرالهی، قائم مقام وزیر نیروی کشورمان، امضاء شده بود. هر چند در این توافق، ایران ملزم به صدور آب به کویت و کویت متعهد به پرداخت بهای آب دریافتی است، اما تاکنون مطلبی در خصوص میزان درآمدهای کشورمان از این صادرات جدید اعلام نشده است.

جاسم الخرافی رئیس مجلس کویت و نزدیکترین متحد شیخ ناصر الصباح در کنار سیدحسن نصرالله

وزیر نیرو: در خصوص قیمت فروش آب هنوز به توافق نرسیده‌ایم: «حبیب الله بیطرف»، وزیر نیرو در گفتگو با ایسنا نیز گفت: در حال حاضر فقط طرح انتقال آب از ایران به کویت مطرح است و کشور کویت متعهد شده که آب خریداری شده از ایران را در کشور خود به مصرف برساند و حق صدور آن را به کشورهای دیگر ندارد. وی با تاکید بر اهمیت قرارداد صادرات آب ایران به کویت و تاثیر آن بر اقتصاد و تامین آب شرب کویت گفت: این آب، مازاد بر نیاز کشور است و درآمد ارزی حاصل انرژی برای توسعه منابع آب کشور بخصوص در منطقه خوزستان هزینه خواهد شد. وی تاکید کرد: آبی که قرار است از ایران به کویت صادر شود، بدون استفاده بوده و به خلیج فارس می ریزد.»

بر اساس این قرارداد سی‌ساله برای انتقال آب شیرین رودخانه کارون به کویت، روزانه نهصد هزار متر مکعب، معادل ده هزار لیتر آب در ثانیه به کویت صادر می‌شود. صادرات بی‌رویه آب شیرین کارون به کویت و همچنین به بصره، کربلا و نجف در جنوب عراق از مهم‌‌ترین دلایل کم‌آبی و کیفیت پایین آب کارون است که استان خوزستان را این روزها با بحران بی آبی بی سابقه و فراگیر مواجه کرده است.

از سوی دیگر روشن نبودن مبلغ، مقدار و سرنوشت درآمدهای حاصل از صادرات آب شیرین خوزستان به کویت و عراق هم جالب توجه است. بر پایه اسناد و گزارش‌های محرمانه‌ای که به صورت اختصاصی در اختیار «آمدنیوز» گذاشته شده، بخش زیادی از درآمدهای سرشار حاصل از صادرات آب به کویت، در اختیار حزب‌الله لبنان قرار می‌گیرد. «علی برکات» و «محمود مغنیه»، برادر «عماد مغنیه» تروریست سرشناس لبنانی مدیریت انتقال پول را از طریق کمپانی «المبروک» که سهام‌دار اصلی آن «شیخ ناصر الصباح» است، بر عهده دارند. «محمود مغنیه» پس از کشته شدن برادرش «عماد» که یکی از خطرناک‌ترین چهره‌های در لیست تروریست‌های بین المللی تحت تعقیب اتحادیه اروپا و ایالات متحده بود، نقش کلیدی تأمین منابع مالی حزب الله لبنان در کویت را به عهده گرفته است. «عماد مغنیه» که نزدیک‌ترین یار «قاسم سلیمانی» بود، در بهمن ماه ۱۳۸۷ خورشیدی در سوریه توسط موساد غافلگیر و کشته شد.

«جواد ابوخمیس» که در مذاکرات تهران برای انتقال آب کارون به کویت نقش اساسی داشت، بخش زیادی از این آب را با کشتی به کارخانه بزرگ خود در «مجموعه صنعتی سبحان» منتقل می‌کرد تا به صورت آب معدنی به تمام منطقه صادر شود. «کارخانجات ابوخمیس» کار بطری‌زنی سِوِن‌آپ و کانادا درای را نیز برای منطقه انجام می‌دهد. درآمدهای سرشار فروش آب کارون به این ترتیب با شبکه تحت حمایت «شیخ ناصر الصباح» شاهزاده کویتی در اختیار حز‌ب‌الله لبنان ‌و سپاه قدس قرار می‌گرفت و مردم تشنه خوزستان بدون این‌که بدانند، هزینه آن‌ را پرداخت می‌کردند. «شیخ ناصر الصباح» که از حامیان مالی اصلی «شیخ حسن نصرالله» رهبر حزب‌الله لبنان است، در سال ۱۳۹۰ خورشیدی برابر با ۲۰۱۱ میلادی، در مقاله‌ای که برای یکی از روزنامه‌های پرتیراژ دنیای عرب نوشت، آشکارا حسن نصرالله را «قهرمان دنیای عرب» نامید که «با دشمنان مسلمانان شیعه و سنی می‌جنگد و تا پیروزی یا شهادت کوتاه نخواهد آمد.»

«شیخ ناصر الصباح» این روزها در رقابتی تنگاتنگ با دیگر شاهزاده‌های کویتی به دنبال کسب مقام جانشینی امیر کویت است که با توجه به نزدیکی وی با رژیم جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان، چنین اتفاقی برای آینده جنبش آزادی‌خواه و دموکراسی‌خواه ایران بسیار خطرناک خواهد بود.

اسفندماه سال ۱۳۹۶، خبری به طور اختصاصی از سوی منابع معتبر بین‌المللی در اختیار «آمدنیوز» قرار گرفت که از ماجرای یک پولشویی ده میلیارد دلاری توسط رژیم جمهوری اسلامی با کمک «شیخ ناصر الصباح» و «محمود حیدر» از سیاست‌مداران ارشد کویتی پرده بر می‌داشت. بلافاصله پس از انتشار این خبر، «حمید بقایی» که در طرف ایرانی این پولشویی بزرگ بود، توسط مأموران امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و زندانی شد. ویدیوی منتشر شده در این خبر که به صورت اختصاصی در اختیار «کنگره ملی ایرانیان» قرار گرفت، سندی از تلاش «احمدی‌نژاد» و «بقایی» برای یک فقره پولشویی به مبلغ ده میلیارد دلار در کشور کویت بود. این ویدیو توسط یکی از سازمان‌های اطلاعاتی بزرگ دنیا از ملاقات محرمانه «بقایی» معاون اجرایی رییس‌جمهور در دولت «محمود احمدی‌نژاد» با «شیخ ناصر الصباح» نخست‌وزیر سابق کویت و «جاسم الخرافی» رییس و سخنگوی مجلس ملی این کشور به صورت پنهانی تصویربرداری شده بود.

آن‌چه مسلم است مذاکرات مربوط به فروش آب خوزستان به کویت و پولشویی‌های میلیارد دلاری مربوط به آن برای کمک به سازمان‌های تروریستی منطقه در دولت‌های خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی ادامه داشته و دولت اصلاح‌طلب، اصولگرا و میانه‌رو در ساختار رژیم جمهوری اسلامی تفاوتی با هم ندارند و همگی در خدمت سیاست‌های صدور تر‌وریسم انقلابی به منطقه و جهان با هزینه مردم خسته، مصیبت‌زده و تشنه ایران هستند.