بازی مدیرعامل رشوه‌گیر با «جان مردم»؛ مردم از مسافرت با ایرلاین‌های داخلی خودداری کنند

Views: 3661

«امین امیر صادقی» کمک خلبان بویینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی سپهران که قبلا سابقه معلم خلبانی هواپیماهای سبک و فوق سبک را داشته، در تاریخ ۲۸ خردادماه ۹۷ طی نامه‌ای به معاون وزیر راه، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و دادستان تهران، تخلفات عملیاتی شرکت هواپیمایی سپهران را اطلاع‌رسانی کرد.

وی در مصاحبه‌ای با برنامه «حالا خورشید» در شبکه سوم سیما، با شجاعت اظهار کرد که مدیران این شرکت هواپیمایی سپهران علی‌رغم این‌که مقررات هوانوردی و دستورالعمل‌های شرکت سازنده هواپیما، خلبان را در صورت مشاهده برخی ایراداتی که در بخش فنی هواپیما وجود دارد، از انجام پرواز معذور می‌کند و انجام این نوع پروازها را «خطرناک» و «سانحه‌بار» می‌نامد، خلبانان را به اجبار به انجام پروازهای پر خطر مجبور می‌کنند.

این کمک خلبان بویینگ با اعتراض به این اجبار، با شجاعت از انجام پرواز با هواپیماهای دارای نقص فنی امتناع کرده و گفته «وجدان و شرافت من خریدنی نیست، حتی به قیمت از دست دادن شغلم».

گفته می‌شود شرکت هواپیمایی سپهران وی را به دلیل این سرپیچی اخراج کرده است. در صورت صحت چنین ادعایی، وی دومین خلبانی است که از پرواز با هواپیماهای این شرکت سر باز زده است.

روابط عمومی شرکت هواپیمایی سپهران با ارسال نامه‌ای به برنامه «حالا خورشید»، ضمن تهدید «رضا رشیدپور» مجری این برنامه، به شکایت قضایی با عنوان «معاونت در تشویش اذعان عمومی» اظهار داشته: امیر صادقی کمک خلبان تحت آموزش اخراجی شرکت هواپیمایی سپهران است که مدتی است از روی بغض و کینه، مطالب خلاف واقعی را به این ایرلاین نسبت می‌دهد و در فضای مجازی به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی می‌پردازد و به همین دلیل از نامبرده شکایت رسمی صورت گرفته است!

در واکنش به پیام روابط عمومی هواپیمایی سپهران‌، خلبان «امین امیر صادقی» پاسخ داد که «من مسافر پرواز نبودم که بگویند نمی‌فهمی! من خلبان همان پرواز بودم که گفتم پرواز مشکل دارد. چرا جان انسان‌ها برای‌تان ارزشی ندارد که هواپیما را با دانستن نقص فنی به پرواز می‌فرستید؟! هیچ نظارتی روی قرارداد و حقوق پرسنل متخصص شرکت‌های هواپیمایی وجود ندارد.»

بر اساس تحقیقات خبرنگار «آمدنیوز»، مدیران شرکت هواپیمایی سپهران از پشتوانه‌های اصلی مافیای قدرت و بازار ارز هستند و با وجود مشکلات فراوانی که داشته‌اند، با رانت و لابی‌گری از طریق فشار به برخی افراد سرشناس در دولت حسن روحانی، به خصوص سفارشات وزیر پر حاشیه راه، تنها با توجیه «دور زدن تحریم‌ها»، موفق به دریافت مجوز فعالیت از هواپیمایی کشوری با حداقل ایمنی و ناوگان فرسوده شده‌اند.

«مصطفی حقیقت‌جو» مدیرعامل و برخی مدیران شرکت هواپیمایی سپهران، دارای سوابق سوء قضایی هستند. «حقیقت‌جو»، پیش‌تر و در زمان تصدی این سازمان توسط پاسدار خلبان «حمید پهلوانی» از مدیران ارشد سازمان هواپیمایی کشوری بوده که به اتهام «اخذ رشوه» توسط مأمورین وزارت اطلاعات با دستور قضایی در دادسرای فرودگاه بازداشت و مدتی را در زندان به سر برده است.

عجیب است که چنین فردی با سوابق سوء قضایی، پس از برکناری از سازمان هواپیمایی کشوری، به سمت مدیرعاملی یک شرکت هواپیمایی مسافری منصوب شده و با زیر پا نهادن قوانین ایمنی و استاندارد پرواز جهانی، با جان هم‌وطنان و مسافران بازی می‌کند.

گفتنی است «آمدنیوز» پیش‌تر طی خبری به هموطنان توصیه کرده بود که با توجه به شرایط سخت تحریم‌ها، وضعیت نابسامان ایمنی هواپیماها و شرکت‌های هواپیمایی در ایران، از انجام هرگونه سفر با هواپیماهای ایرانی جدا خودداری کنند.