بحران تأمین قطعات هواپیماها؛ مردم از مسافرت هوایی اجتناب کنند

Views: 2907

با استناد به اطلاعات استخراج شده از شرکت‌های هواپیمایی فعال در ایران، اغلب شرکت‌های هواپیمایی با فرسودگی ناوگان هوانوردی و مشکلات متعدد در تامین قطعات یدکی هواپیماها روبرو هستند.

به گزارش «آمدنیوز»، با بروز نابسامانی ارزی، عدم تأمین «ارز جهانگیری» و شروع تحریم‌های جهانی علیه جمهوری اسلامی، اغلب شرکت‌های داخلی با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند.

هم‌چنین تعلیق خرید هواپیماهای جدید از شرکت‌های بویینگ و ایرباس، موجب شد اغلب شرکت‌های هواپیمایی با سختی زیادی بتوانند هواپیماهای «آماده پرواز سرِ خط» را مهیا کنند و بیشتر ناوگان هواپیماهای کشور زمین‌گیر شده است.

از همین رو شرکت‌های هواپیمایی ناچارند از هواپیماهای آماده تا سر حد ممکن برای تأمین پروازها استفاده کنند که در طول یک‌هفته گذشته هم بسیاری از پروازها با تاخیر بسیار زیاد انجام شده است.

در این میان، عدم نظارت سازمان هواپیمایی کشوری در ایمنی پروازها کاملا مشهود است و کارشناسان فنی شرکت‌های هواپیمایی معتقدند طی هفته‌های پیش‌ رو، ممکن است سوانح هوایی کشور افزایش یابد.

از سوی دیگر با بالا رفتن دمای هوا در کشور، احتمال از کار افتادن برخی موتورهای هواپیماهای «بویینگ ام دی»، «فوکر صد» و حتی ایرباس‌های موجود در شرکت‌ها بسیار شده زیاد است. هم‌چنین بروز نقص‌های فنیِ دیگر، که مرتبط با عدم رسیدگی به وضعیت تعمیر و نگهداری استاندارد است، امکان بروز سوانح و فجایع دیگری چون حادثه سقوط هواپیمای آسمان در یاسوج را افزایش یافته است.

به مردم عزیز توصیه می‌شود تا حد امکان از سفرهای هوایی خودداری و از شرکت‌های هواپیمایی ایرانی برای مسافرت‌های خود استفاده نکنند.