کمپین اسرائیل برای شکستن اتحاد جمهوری اسلامی و روسیه در سوریه

Views: 4495

ترجمه و تنظیم: آمدنیوز- «اِلی لِیک» در آغاز مقاله خود در بلومبرگ نوشت: یک جنگ این دو کشور را به هم وصل کرد. اکنون پایان می‌یابد و ایران ممکن است آسیب ببیند.

از آنجا که جمهوری اسلامی و روسیه در تابستان سال ۲۰۱۵ به توافق رسیدند تا یک کمپین نظامی برای نجات رژیم دیکتاتوری سوریه را ایجاد کنند، این جنگ یک اتحاد بی‌شرمانه را بین این سه کشور رقم زد، که موفق هم شد. بشار اسد مخالفان خود را سرکوب کرد.

«اِلی لِیک» در ادامه می‌گوید: «اکنون، همانطور که این جنگ رو به پایان است، اتحاد رژیم ایران و روسیه که اسد را نجات داد، به فرسایش انجامیده است. برخی از تحولات اخیر را در نظر بگیرید. ماه گذشته، ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، به نیروهای اسد گفت که نیروهای نظامی خارجی پس از یک فرآیند سیاسی برای پایان دادن به جنگ در سوریه خارج خواهند شد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز این هفته گفت که تمام نیروهای خارجی- از جمله ایران و شبه نظامیان وابسته به آن- باید فورا استان درعا که با اسرائیل هم مرز است را ترک کنند. یک روزنامه عرب هم در روز جمعه از توافق اسرائیل و روسیه خبر داد. همه این‌ها برای چند دلیل مهم است. در ابتدا، مجبور شدن به عقب نشینی از سوریه، یک ضربه مهلک به اعتبار رژیم جمهوری اسلامی در لحظه‌ای خواهد بود که اقتصاد آن پس از تحریم‌های آمریکا از بین می‌رود. علاوه بر این، حذف ایران و شبه نظامیان وابسته به آن در سوریه، برنامه‌های تهران را برای یک پل زمینی به جنوب لبنان که یک خط تجهیز سلاح به مهمترین مشتری ایران یعنی حزب‌الله است را متوقف خواهد کرد.

پیشگیری از حضور دائم ایران در سوریه یکی از اولویت‌های نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، در دو سال گذشته بوده است. او در سال ۲۰۱۷ و پس از اینکه ترامپ در کمپین علیه دولت اسلامی (داعش) پیروز شد، از رییس جمهوری آمریکا درخواست کرد که به مساله حضور ایران در سوریه بپردازد. نتانیاهو در واشنگتن موفق نشد، پس به مسکو سفر کرد.

نتانیاهو و وزیران بلند پایه‌اش در سال گذشته روابط دیپلماتیک با مسکو را افزایش دادند تا این موضوع استراتژیک را با مقامات کرملین مطرح کنند که این امر به نفع روسیه نیست که ایران سوریه را به یک کشور مشتری مانند لبنان تبدیل کند. وزیر دفاع اسرائیل پس از سفر خود به مسکو و دیدار با همتای روس خود در حساب کاربری توئیتر گفت: دولت اسرائیل از درک روسیه نسبت به نگرانی‌های امنیتی ما، به ویژه در مورد وضعیت در مرزهای شمالی کشور ما قدردانی می‌کند. روسیه می‌توانست از سیستم دفاع هوایی خود در سوریه در زمان حمله هوایی اسرائیل به نیروهای ایرانی استفاده کند، اما تصمیم گرفت که استفاده نکند.»

«اِلی لِیک» می‌گوید که الیوت آبرامز معاون مشاور امنیت ملی در دولت جورج دبلیو بوش به او گفته است: «نتانیاهو به پوتین توضیح داده که حضور ایران در سوریه تهدیدی برای امنیت اسرائیل است». پوتین در ابتدا تمایلی به این کار نداشت، اما به مرور زمان روسیه موضع خود را تغییر داد. آبرامز همچنین گفته که ما شاهد شکاف بین منافع ایران و روسیه هستیم.

یکی از استراتژی‌های اسرائیل جایگزین کردن دیپلماسی به جای نیروهای نظامی در سوریه است. نکته قابل توجه در عملیات ۱۰ می این است که هیچ مقام روسی آن را محکوم نکرده است. روز قبل آن نتانیاهو برای دیدار با پوتین به روسیه رفته بود. نتانیاهو در بازگشت به خانه، به خبرنگاران گفته بود که انتظار ندارد روسیه از اهداف نظامی ایران در برابر اسرائیل محافظت کند.

خیلی زود است که بگوییم دیپلماسی اسرائیل با روسیه منجر به حذف ایران و شبه نظامیان وابسته آن از سوریه خواهد شد.

یک دیپلمات ارشد اسرائیلی به «اِلی لِیک» گفته است که «هیچ توافقی برای همه سوریه صورت نگرفته است و اسرائیل با توافق جزئی موافقت نخواهد کرد که فقط نیروهای ایران را از مرز خود دور کند.

«اِلی لِیک» در بخش پایانی مقاله خود آورده است که «نتانیاهو در نقطه‌ای که اوباما و ترامپ شکست خوردند، به صورت دیپلماتیک پیروز شد. نخست‌وزیر اسرائیل چیزی را می‌داند که آمریکایی‌ها فراموش کرده‌اند: دیپلماسی فقط زمانی می‌تواند موثر باشد که طرف مناقشه باور داشته باشد که شما قادر به استفاده از زور خواهید بود اگر دیپلماسی با شکست مواجه شود.»