فرماندهی سپاه مانع ارسال گزارش سقوط هواپیمای یاسوج به قوه‌قضائیه می‌شود

Views: 7754

حمایتهای سپاه پاسداران از «مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان» و «معاونت عملیات» این شرکت، مانع از انتشار گزارش سانحه هوایی تهران – یاسوج شده است.

منابع نزدیک به مدیرعامل نظامی شرکت هواپیمایی آسمان می‌گویند در گزارش کمیته‌ی تحقیق نام دو نفر به عنوان مقصران اصلی سقوط هواپیمای تهران- یاسوج به ثبت رسیده و برای آنان درخواست مجازات از قوه قضائیه شده است.

این دو تن سردار «حسین علایی» مدیرعامل هواپیمایی آسمان و سرهنگ بازنشسته سپاهی خلبان «مهدی وفایی» هستند که به عنوان عاملان خطای انسانی سقوط هواپیمای مسافربری تهران – یاسوج شناخته شده‌اند.

سرهنگ پاسدار بازنشسته خلبان «مهدی وفایی» خلبان سوپر جت چلنجر ۲۰۰۰ شرکت «پویا ایر» است که به سمت «معاونت عملیات شرکت آسمان» گمارده شده، اما وی در پوشش این انتصاب به پیشبرد «فعالیت‌های سازمان هوافضای سپاه» کمک می‌کند.

«مهدی وفایی» در تاریخ ۶ اردیبهشت سال‌جاری، در رأس هیأتی با پشتیبانی سپاه پاسداران و مدیر عامل شرکت هواپیمایی «پویا ایر» متعلق به نیروی هوافضای سپاه در کشور ترکیه، اقدام به ایجاد یک نمایندگی و پایگاهی امن برای «فعالیت‌های دلالی هوانوردی» به منظور «دور زدن تحریم‌های هوایی» و بعضا «فعالیت‌های مخفی خرید و تأمین قطعات هوایی در بخش نظامی» کرده است.

یک مقام مسئول در شرکت هواپیمایی آسمان به خبرنگار «آمدنیوز» اعلام کرده است که «اسناد و مدارک کاملی از قصور عمدی عامل انسانی ناشی از سوءمدیریت ‘معاونت عملیات شرکت هواپیمایی آسمان’ در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری تهران – یاسوج در اختیار کمیته تحقیق است اما اِعمال نفوذ سپاه به خصوص شخصِ رده‌ی فرماندهی این نیروی نظامی، مانع از ارسال گزارش به مقامات قضایی شده است.

این مقام مسول امیدوار است با اطلاع‌رسانی «آمدنیوز» از ابعاد غیر انسانی این موضوع، وجدان مسئولین قضایی کشور بیدار شود و حادثه‌ی سقوط هواپیمای تهران – یاسوج تحت رسیدگی قرار گرفته، با عاملین و مقصرین این موضوع که به نوعی اقدامی سازمان یافته بوده، برخورد قانونی مناسب صورت گیرد.

وی اشاره کرد: «کشته شدن چند استاد و کارشناس خاص محیط زیست کشور در این حادثه، بی‌ارتباط با اِعمال نفوذ سپاه پاسداران و جلوگیری از ارسال پرونده این جنایت به قوه قضائیه نیست.»