عماد افروغ: اعتراضات ربطی به تلگرام و توییتر ندارد؛ مردم به‌لحاظ اقتصادی ناراضی‌اند

Views: 2125

عماد افروغ؛ جامعه‌شناس و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی برخلاف بخش عمده‌ای از اصول‌گرایان معتقد است آنچه «در دی ماه اتفاق افتاد صرفاً یک تهییج و بسیج ارتباطی و اطلاعاتی نبوده، بلکه به واقعیت‌های عینی جامعه باز می‌گردد.»
به‌گزارش «آمدنیوز» این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با «رویداد۲۴» بر این باور خود پافشاری می‌کند که هرچند برای عمومی‌شدن یک اعتراض و به تعبیری برای اینکه این واخواست و اعتراض به عرصه عمومی بیاید، نیاز به عوامل محرک دارد؛ اما لزوما این عوامل محرک فقط شبکه‌های مجازی نیستند، می‌تواند رسانه‌های داخلی یا افراد و بلندگوها و تریبون‌های عمومی باشند.

او با تکیه بر علوم اجتماعی که حوزه تخصصی این جامعه‌شناس سرشناس نیز محسوب می‌شود؛ می‌گوید: «ما این واقعیت‌های عینی را از طریق داده‌ها و پیمایش‌های ملی و نظریه‌پردازی‌ها ارزیابی می‌کنیم. ربطی به تلگرام و توییتر و امثالهم ندارد. داده‌ها به ما می‌گویند که مردم نارضایتی اقتصادی دارند.»

این جامعه‌شناس در ادامه با اشاره به یک تحقیق میدانی (که او از آن باعنوان «پیمایش ملی» یاد می‌کند) افزود:  «پیمایش ملی» که در سال ۹۵ انجام شد نشان می‌دهد ۷۸.۸ درصد مردم مهم‌ترین دغدغه و مشکلاتشان اقتصادی است.

به‌گفته این استاد گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت‌مدرس بعد از اتفاق دی‌ماه هم دوباره یک نظرسنجی انجام شد و تأیید کرد که ۸۱ درصد این اعتراضات به نارضایتی اقتصادی برمی‌گردد. بالای ۷۰ درصد مردم معتقدند که در پنج سال گذشته وضع اقتصادی بهتر نشده و در پنج سال آینده هم وضع بهتر نخواهد شد.

رئیس گروه جامعه‌شناسی دانشگاه باقرالعلوم می‌افزاید: «همچنین شاخص‌های عینی دیگر را هم که مربوط به شکاف‌های درآمدی است نشان می‌دهد بین طبقات مختلف درآمدی شکاف فزاینده‌ای وجود دارد و این شکاف فزاینده نمی‌تواند بی‌تأثیر باشد. یعنی این‌طور نیست که شما فکر کنید می‌توان هر کاری را با هر توجیهی و رنگ و لعابی پیش برد.»

او درضمن باورمندی به این اصل که«نباید تصور کنید که مردم مانند خمیر هستند که هرطور که بخواهید می‌توانید آن را شکل دهید.»گفت:« اعتراضات دی‌ماه یکی از تجلیات واقعیت‌های عینی است. البته من منکر نقش شبکه‌های مجازی نیستم. در این بین ممکن است شبکه‌ای هم آن را تهییج کند. اما این‌طور نیست که یک شبکه ارتباطی بتواند موضوعی که اصلاً زمینه‌ آن مهیا نیست را از عدم ایجاد کند.»

به‌هرحال شبکه‌های مجازی به‌عنوان یک شبکه اطلاع‌رسانی و حتی بسیج و تهییج عمومی می‌توانند نقش‌آفرین باشند. اما آن‌ها نمی‌توانند به‌مثابه یک سازوکار درونی، نقش علّی و تکوینی داشته باشند. نمی‌توانند با یک اشاره حادثه‌ای را ایجاد کنند. تا سازوکارهای درونی و عوامل ایجادی مهیا نباشد هیچ شبکه اطلاع‌رسانی‌ مجازی و یا غیرمجازی نمی‌تواند یک حادثه‌ را خلق کند.

این جامعه‌شناس ضمن تاکید بر اینکه «موافق نیستم که شبکه‌های مجازی به‌طور مطلق آزاد باشند» فیلترینگ اینترنت در جمهوری اسلامی را واجد حدود صغوری می‌داند که درصورت عدول از آن حدود و صغور باید با آن مقابله کرد. به‌گفته افروغ:«اگر فیلترینگ قرار است جناحی و سلیقه‌ای باشد و بی‌توجه به نیازهای متنوع جامعه بخواهد برحسب ملاحظات و القای تفکرات جناحی انجام گیرد، به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست و باید جلوی آن ایستاد.»