موج اخراج و تعدیل کارگران برای پرداخت نکردن حداقل درآمد

Views: 2212

مشکلات معیشتی و صنفی کارگران در سراسر کشور، موضوعی نیست که دیگر بشود آن را نادیده گرفت. در تمامی خبرگزاری‌ها و ویدئوهایی که از نقاط مختلف کشور می‌رسد، شاهد اخبار اخراج (تعدیل!) کارگران به بهانه‌های مختلفی مثل حضور در اعتصاب‌های صنفی در اعتراض به عدم دریافت حقوق و… هستیم!

به‌گزارش «آمدنیوز» کمتر کسی است که از اخبار کارگران نیشکر هفت‌تپه و البته اعلام توقف فعالیت این مجتمع پس از خودکشی غریبانه آن کارگر فصلی و عقب ماندن حقوق این کارگران اطلاع نداشته باشد. چراکه حتی اگر در اخبار دقیق هم نباشیم، قطعاً خبر اعتراضات کارگران اصفهانی یا اخبار مربوط به ته لنجی را دریافت کرده‌ایم.

به‌گفته محمدعزیزی از زمانی که اخباری مبنی بر افزایش حداقل حقوق کارگران منتشرشده، حال کارفرمایان زیادی آشفته شده است چراکه بسیاری از آنان ناتوان از پرداخت حتی همین حداقل دستمزد هستند و احتمال زیاد می‌رود تا شاهد اخراج گسترده کارگران در سطح کشور باشیم.

این وضعیت حتی برای طیف وسیعی از کارمندان ادارات و شرکت‌های خصوصی هم یکسان است. چراکه اگرچه آنان ممکن است کارمند ساده نبوده و درزمینه‌ای که فعالیت می‌کنند، متخصص باشند اما حقوق آنان با حقوق کارگران ساده برابری می‌کند یا اگر تغییری داشته باشد، بسیار نامحسوس و اندک است.

برای مثال یک دانش‌آموخته شبکه که کارشناس ارشد امنیت شبکه باشد، در زمان استخدام دریکی از اپراتورها یا آی اس پی‌های کشور، با حقوقی نه‌چندان بالا مواجه خواهدشد. این در حالی‌ست که او می‌بایست در ساعات مختلف شبانه‌روز، آماده‌به‌خدمت و کمک‌رسانی جهت ارتقای سیستم امنیتی باشد.

ماجرای مبهم تعدیل در شهرداری تهران 

حال خبر دیگری که بخشی از کارگران را نگران کرده، “تعدیل” در شهرداری تهران است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در روزهای اخیر نامه‌ای به‌دست تعدادی از کارگران قراردادی شهرداری تهران رسیده که به‌هیچ‌وجه حامل خبر خوشی نیست.

در این نامه آمده که در سال جدید هیچ قراردادی با کارگران از سوی شهرداری و شرکت‌های تابعه منعقد نخواهد شد.این در حالی است که گویا هیچ دیواری کوتاه‌تر از حداقل بگیران در نظام اداری جمهوری اسلامی وجود ندارد و اگر همین شیوه ادامه پیدا کند، قطعاً شاهد اعتراضات گسترده‌تری خواهیم بود.

آنچه که عیان است، حکومت در پاسخ به این اعتراضات به‌جای شنیدن صدای کارگران که اغلب متأهل هستند، دست به سلاح برده و با آنان برخورد سخت می‌کند.

این وضعیت در ارتباط با کارگرانی که با بخش‌های مختلف سپاه پاسداران همکاری می‌کنند نیز صادق است.

کارگران پیمانی شاغل در بخش‌های مختلف سپاه نیز با قراردادهای عجیب هنگام استخدام مواجه هستند و نه تنها حق اعتراض ندارند که هر زمان پیمانکار (سپاه) قصد اخراج آنان را داشته باشد، هیچ ارگان صنفی یا مجموعه‌ای نیست که از ایشان حمایت کند.