یکی از دلایل برکناری علی جنتی چه بود؟ تصویر دستور رهبری به رییس‌جمهور

Views: 928

به جز برخی مسائل اخلاقی که باعث پرونده‌سازی برای علی جنتی و استعفا (برکناری) وی گردید، برگزاری جشنواره فرهنگی غذای ایرانی در برلین توسط رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در آلمان، یکی از دلایل برکناری علی جنتی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.

پیش‌تر «آمدنیوز» طی گزارشی به ارتباط علی جنتی با مریم ابراهیم‌وند «کِرم قلاب وزارت اطلاعات» اشاره کرده بود.

«ابراهیم وند» که ارتباط ویژه‌ای با «غلامحسین محسنی اژه‌ای» دارد، با طراحی وزارت اطلاعات و «محسنی‌ اژه‌ای» به جنتی نزدیک شد و برای فیلمنامه‌ای در خصوص فاجعه منا از جنتی استمداد کمک کرد که جنتی خواستار کمک دومیلیاردی سازمان سینمایی (ایوبی) به «مریم ابراهیم وند» گردید.

این درخواست وزیر، مورد موافقت ایوبی قرار نگرفت و زمینه‌ی مجادله میان جنتی و ایوبی فراهم شد، به طوری‌که جنتی از ایوبی خواست استعفا دهد که این درخواست با مقاومت ایوبی، به جایی نرسید. در این میان موضوع به دلواپسان نشت داده شد و آنان با فشار به دولت روحانی، خواستار برکناری جنتی پیش از افشای این موضوع شدند.

اما در شهریورماه ۱۳۹۵ رایزن فرهنگی ایران در آلمان، مراسمی را در شب عید غدیر در برلین برگزار کرد که در این مراسم، بدون رعایت حدود شرعی و سهل‌انگاری مقامات وزارت ارشاد و سازمان فرهنگ‌و ارتباطات اسلامی، برگزار کنندگان به «سرو مشروب» اقدام کردند.

این در حالی است که دلواپسان و افرادی که همواره ضد دولت‌های اصلاحات و اعتدال عمل کرده‌اند، همواره کوشیده‌اند با گزارش‌های خود به دفتر رهبری انقلاب، زمینه تخریب دولت‌های مردمی را فراهم کنند.

یک منبع «آمدنیوز» در بیت رهبری انقلاب ضمن ارائه تصویر نامه دفتر رهبری به رییس‌جمهور به خبرنگار «آمدنیوز» گفته است: «این گزارش نیز توسط دلواپسان تهیه و به رهبری انعکاس یافت، تا جایی‌که رهبری با مطالعه این گزارش، طی دستوری به حسن روحانی، خواستار برخورد رییس‌جمهور با دست‌اندرکاران برگزاری این مواسم شده است.»

گفتنی است تصویر نامه‌ی دفتر رهبری، پیش از امضاء و شماره اندیکاتور تهیه و اکنون در اختیار «آمدنیوز» برای انتشار قرار گرفته است.

«سیدعلی موجانی» رایزن فرهنگی ایران در آلمان در شهریورماه ۱۳۹۵ در پاسخ به «تسنیم» برگزاری مراسم افتتاح نمایشگاه هنری انارستان- سرزمین توت فرنگی در برلین درباره «سرو مشروب» گفت: «این مراسم از سوی واخ آلمان برگزار شد و چندین مرکز متعدد مثل خانه هنرمندان نیز در آن مشارکت داشتند. رایزنی فرهنگی تنها در زمینه انتقال تصاویر، چاپ کتاب و اجرای یک برنامه هنری در آن مشارکت داشت. پذیرایی یا حتی انتخاب آثار طرف‌های ایرانی هم با رایزنی نبوده است. آنها در پذیرایی به سلیقه خود عمل کردند و ما پس از سخنرانی و اجرای مراسم هنری در برنامه پذیرایی مشارکت نداشتیم، حتی وقتی دو روز قبل رسماً به رستوران برای ناهار با هنرمندان ایرانی و آلمانی هم دعوت شدیم، مشارکت نکردیم.» در نهایت این سهل‌انگاری مقامات رده چندم اجرایی، یکی از دلایل اصلی برکناری «علی جنتی» فرزند «آیت‌الله احمد جنتی» دبیر شورای نگهبان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است.