فقدان دلار در بازار؛ ۲۰ میلیارد ارز خانگی در اقتصاد ایران

Views: 231

 بازار ارز در حالی طی دو ماه اخیر نوسانات جدی داشته که سیاست‌های اخیر  بانک مرکزی از جمله فروش گواهی سپرده‌های ۲۰ درصدی و اوراق خزانه نتوانسته است گره را از این بازار باز کند. حتی راهکارهای امنیتی و انتظامی مانند تعطیلی صرافی‌ها هم به بدتر شدن وضعیت منجر شده است.

بر اساس گزارش‌ها از تهران، دیروز (۲۱ اسفند ماه) نه صرافی‌ها و نه فعالان بازار آزاد فروش ارز ندارند و تنها صرافی‌های بانکی (با اهداف وارداتی) دلار را به نرخ ۴۷۹۰ تومان عرضه می‌کنند.

عدم وصول مطالبات نفتی پس از برجام یکی از دلایل کمبود عرضه دلار در بازار است که به افزایش قیمت در بازار منجر شده است. سفر اخیر حسن روحانی به هند نیز در راستای وصول بخشی از این مطالبات بود.

از طرف دیگر به دلیل شرایط خاص حاکم بر منطقه و تهدیدهای دولت ترامپ مبنی بر عدم تمدید برجام از سوی این کشور، کشورهای منطقه از جمله امارات و ترکیه روابط کارگزاری خود را به حداقل رسانده‌اند که این موضوع به معنای کاهش عرضه ارز (به خصوص دلار) در بازار است. حتی ممنوعیت ثبت سفارش دلاری در هفته گذشته هم نتوانست آرامش را به بازار بازگرداند و به نگرانی فعالان اقتصادی و مردم دامن زد.

بر اساس برآوردهای غیررسمی، بین ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار ارز خانگی در اقتصاد ایران وجود دارد که دلیل اصلی آن انتظارات منفی مردم و فعالان اقتصادی نسبت به آینده و کاهش ارزش پول ملی است. تنها راه‌حل این وضعیت نیز بازگشت اطمینان و اعتماد عمومی به حکومت و از بین رفتن جو امنیتی در بازار است.