نفوذ «محمد قوچانی» در دولت با هدایت عناصر امنیتی دولت احمدی‌نژاد

Views: 1501

یکی از منابع خبری در سازمان اطلاعات سپاه (ساس)، ناگفته‌هایی از محمد قوچانی (مشاور رسانه‌ای دولت حسن روحانی) را برای آگاهی بخشی اصحاب رسانه و عناصر سیاسی اصلاح‌طلب به «آمدنیوز» بازگو‌ کرده است.

بر اساس اظهارات این مقام سازمان اطلاعات سپاه، بر طبق مستندات موجود «محمد قوچانی» در انتخابات سال ۸۸، توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد و حداقل زمان را نسبت به سایر متهمین سال ۸۸ در بازداشتگاه انفرادی به سر برد.

«قوچانی» در خلال بازجویی، به خاطر نگرانی‌های خود در خصوص همسرش (دختر عمادالدین باقی) و ترس از بازداشت «مریم باقی» توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی، از بازجویان و‌ مسولان کمیته بازجویی سال ۸۸ درخواست همکاری اطلاعاتی و ‌‌جاسوسی از اصلاح‌طلبان به نفع دستگاه‌های امنیتی را مطرح کرد و در این‌باره به سر بازجو و رییس کمیته بازجویی با نام مستعار «مهدوی» (امیرحسین عسگری، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌‌ای سعید جلیلی) قول همکاری داد.

وی تا انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، با هدایت‌های اطلاعاتی توسط افسران هادی دستگاه امنیتی ایران و با کمک آن‌ها، به حزب کارگزاران سازندگی نفوذ کرد و پس از عضویت در شورای مرکزی این حزب، بسیاری از جلسات خصوصی و گروهی حزب کارگزاران سازندگی با افراد مختلف و جلسات مرتبط این حزب را توسط ابزارهای مخصوص اطلاعاتی، ضبط و در اختیار وزارت اطلاعات قرار داده است.

قرارهای اطلاعاتی «قوچانی» به‌خاطر حساسیت‌های موجود در مقطع انتخابات سال ۹۲، با تأخیر شش ماهه از ابتدای بهمن ماه سال ۹۲ از سر گرفته شد تا این‌که جریان موسوم به «دولت سایه سعید جلیلی» توانست موقعیت «قوچانی» را بین اعضای حزب کارگزاران و عناصر سیاسی حفظ کند و در آخر نیز در دولت دوازدهم، وی را به عنوان مشاور رسانه‌ای دولت، به کنار حسن روحانی نفوذ دهد.

با اقداماتی که تیم «سعید جلیلی» در پیش گرفته بود، «دولت در سایه» توانست دسترسی خود را در بخش مهمی از دولت یعنی «حوزه رسانه» تقویت کند تا در حد توان ‌و تاثیر مناسب، بتوانند در انتخابات سال ۱۴۰۰، ورق را به سود جریان اصول‌گرا بازگردانند.

اخیرا اظهارات محافظه‌کارانه «محمد قوچانی» با انتقادات برخی اصلاح‌طلبان مواجه شده است. اگر افرادی هم‌چون «قوچانی» به عنوان عناصر اصلاح‌طلب، اظهارات محافظه‌کارانه در پیش می‌گیرند و خود را به بهانه حذف احمدی‌نژاد، هم‌پیمان با جریان اصول‌گرا نشان می‌دهند، به خاطر همان قول‌ها و‌ وعده‌هایی است که پیش‌تر با دستگاه‌های امنیتی بسته‌اند.

جالب آن‌که «محمد قوچانی» دارای محکومیت قضایی نزدیک به دو‌ ماه حبس تعزیری است و این نوع محکومیت‌ها و پرونده‌های مفتوح، معمولا به عنوان «اهرم فشار» برای ادامه همکاری توسط نهادهای اطلاعاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصلاح‌طلبان دیگری نیز هستند که هم‌اکنون با وجود پرونده‌های مفتوح و صدور احکام قضایی، به دلیل همکاری با نهادهای امنیتی، از امکان عدم اجرای احکام قضایی خود برخوردارند که به عنوان نمونه می‌توان از عدم اجرای حکم زندان «صبا آذرپیک» خبرنگار شناخته شده‌ی اصلاح‌طلب نام برد. وی پیش‌تر نیز در پرونده «قتل ستار بهشتی» کارگر وبلاگ‌نویس بازداشت شده توسط پلیس فتا، با نهادهای امنیتی همکاری داشته است. 

این همکاری به حدی بوده که «گوهر عشقی» مادر «ستار بهشتی» نیز با انتشار دل‌نوشته‌ای در وب‌سایت «سحام» به همکاری این خبرنگار با نهادهای امنیتی در پرونده فرزند مقتولش اشاره کرده بود.

این در حالی است که علی‌رغم محکومیت قضایی «محمد قوچانی»، وی توانسته از فیلترهای امنیتی وزارت اطلاعات ‌و سازمان اطلاعات سپاه به راحتی عبور کرده و بدون هیچ مانعی به عنوان مشاور رسانه‌ای روحانی به کار گرفته شود! این به کارگیری به دلیل حمایت «فیلتر امنیتی سپاه» از تیم سعید جلیلی و حمایت پشت پرده‌ی آنان از «محمد قوچانی» صورت پذیرفته است.