آیت‌الله محقق داماد:نباید با فهم غلط یک حدیث حق بخشی از ملت پایمال شود

Views: 878

آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد در نشست «بازخوانی فقه سنتی در رخدادهای روز» با اشاره به اینکه «نباید با فهم غلط یک حدیث حق بخشی از ملت پایمال شود» گفت:« وقتی‌که ما امانت‌دار اهل‌بیت هستیم و داریم فقه شیعه را استنباط می‌کنیم، باید کاری کنیم که خدای‌نکرده، بافهم غلط یک حدیث، یک‌مرتبه حق بخشی از جمعیت و ملت را پایمال نکنیم.»

او در این سخنرانی به‌صورتی ضمنی پایمال شدن حقوق زنان درایران را نتیجه تأویل‌هایی دانست که به‌شکلی یکسویه احادیث مختلف را درمورد جایگاه زنان تفسیر به رای می‌کنند.

این استاد فقه و حقوق افزود: « مبادا از یک حدیثی، مطلبی بفهمیم که حق نصف جمعیت مثلاً زن‌های کشور را پایمال کنیم.»

رئیس پیشین سازمان بازرسی کل کشور در ادامه با اشاره به مقاله‌ای که چند سال قبل، درباره تفکیک روایات قضایی از روایات فقهی نوشته تاکید کرد که مفاد بسیاری از روایات ما یک مسئله خاص است. به قول ما قضیه خارجیه است، نه اینکه حکم کلی برای همه‌جا باشد. این هم از اموری است که بحث مفصلی دارد.

به باور این استاد دانشکدهٔ حقوق دانشگاه شهید بهشتی «باید روی خبر استنباط کرد که این برای چه صادرشده و کجا صادرشده؟ چه گونه صادرشده؟ چرا گفته‌شده؟ در مقدمه چه بوده؟ مؤخره‌اش چه بوده است؟ این را استنباط می‌گویند. شرایط زمانی و مکانی را ببیند.»

گفته می‌شود طی چند روز گذشته انتشار عکسی از دختر این استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی «زهرا محقق داماد»  پژوهشگر هسته‌ای مقیم آمریکا ( نوه میرزاهاشم آملی و محمد محقق داماد و خواهرزاده علی و صادق لاریجانی) در حال دست دادن با جرج آپستولاکیس کمسیونر کمیسیون رگلاتوری هسته‌ای آمریکا در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شده است.

از  آیت‌الله سید مصطفی محقق داماد (که از جمله شخصیت‌های مورد وثوق همه جریان‌های سیاسی است) به‌عنوان یکی از گزینه‌های جدی برای جانشینی رهبر جمهوری اسلامی یاد می‌شود.