رئیسی هم بانک می‌زند!

Views: 324

شب گذشته ابراهیم رئیسی در گفت‌وگو با صداوسیما از تلاش خود و همکارانش در آستان قدس رضوی برای تأسیس یک بانک خبر داد و گفت: «یک بانک قرض‌الحسنه بدون بهره و ربا، برای رفع مشکل نیازمندان و تولیدکنندگان، راه‌اندازی می‌کنیم و برای تبدیل مؤسسه توسعه رضوی به بانک منتظر تصویب بانک مرکزی هستیم.» 

دادستان ویژه روحانیت و تولیت آستان قدس رضوی البته پیش از گفتگوی خود با صدا و سیما، طی سفری که ششم اسفند به بیرجند داشت  در دیدار با ائمه جمعه خراسان جنوبی از رایزنی‌های خود با «ولی‌الله سیف» رئیس بانک مرکزی ایران درباره برنامه‌ریزی در برخی استان‌های کشور خبر داد و در ضمن اشاره به رایزنی‌های خود با تاکید روی این موضوع که باید به برخی نقاط کشور مانند خراسان جنوبی توجه ویژه شود عنوان کرد که آستان قدس درآینده‌ای نه‌چندان دور بانک قرض‌الحسنه بدون ربا تاسیس می‌کند.

 پیشتر آمدنیوز در گزارشی به امپراطوری عظیم مالی آستان قدس رضوی اشاره کرده و بخشی از شرکت‌های اقماری این بنیاد مذهبی-اقتصادی را برشمرده بود.

در سال ۱۳۶۶ که قانون مالیاتی ایران تصویب شد «آیت‌الله خمینی» آستان قدس و موسسات وابسته‌اش را از پرداخت مالیات معاف کرد اما نکته همین است که ۹۰‎٪ از بنگاه‌های متصل به آستان قدس بعد از درگذشت او و در سه دهه گذشته پدیدار شدند که فعالیت‌های این بنگاه‌ها از بیمارستان تا خودروسازی را در بر می‌گیرد.

 موسسات و شرکت‌های صنعتی

 شرکت سیمان سمنگان
 شرکت تهیه و تولید فرش آستان
 کارخانجات سنگ قدس رضوی
 کارخانجات صنایع چوبی آستان
 شرکت معادن وگرانیت قدس
شرکت نخ ریسی و نساجی خسروی
موسسه چاپ و انتشارات آستان

 موسسات و شرکت‌های غذایی

 شرکت آرد قدس رضوی
 شرکت خمیر مایه رضوی
 شرکت فرآورده‌های غذایی رضوی
 شرکت فرآورده‌های لبنی رضوی
 شرکت قند آبکوه
 شرکت قند تربت حیدریه
 شرکت قند چناران
 شرکت قند خراسان رضوی
 شرکت نان قدس رضوی

 موسسات و شرکت‌های کشاورزی

 شرکت کشاورزی رضوی
 شرکت عمران جنگل‌های قدس
 شرکت کشاورزی وموقوفات چناران
 شرکت کشت وصنعت اسفراین
 شرکت کشت وصنعت انابد
 شرکت کشت وصنعت سرخس
 موسسه باغات آستان قدس رضوی
 موسسه کشت و دام کنه بیست
 موسسه کشت وصنعت مزرعه نمونه
 موسسه موقوفات ملک
 موسسه کشاورزی جنوب خراسان
 موسسه موقوفات و کشاورزی سمنان

 موسسات و شرکت‌های خدماتی

 شرکت پخش رضوی
 شرکت داروسازی ثامن
 شرکت ساختمانی بتن قدس رضوی
 شرکت فن آوری اطلاعات رضوی فاوا
 شرکت کارگزاری رضوی
 شرکت مسکن وعمران قدس رضوی
 شرکت مهندسان مشاور آستان قدس
 شرکت مهندسی آب وخاک
 موسسه اعتباری رضوی
 موسسه خدمات عمران خراسان
 موسسه منطقه ویژه اقتصادی سرخس

 موسسات و شرکت‌های خودروسازی

 شرکت شهاب خودرو
 شرکت شهاب یار
 شرکت کمباین سازی ایران

 املاک آستان قدس رضوی

گفته می‌شود ۴۳‎٪ از مساحت مشهد (یعنی بیش از ۱۳ هزار هکتار از مساحت این شهر جزو موقوفات آستان قدس رضوی) است اما این موقوفات محدود به مشهد و خراسان نیست و آستان قدس در سرتاسر ایران زمین و باغ و چاه و قنات دارد و بیش از ۳۰۰ هزار مستاجر، از همدان و آذربایجان شرقی و گلستان و گیلان تا تهران و سمنان و یزد … ارزش تقریبی زمین‌های آستان قدس را حداقل ۲۰ میلیارد دلار تخمین می‌زنند. پیشتر شهردار این شهر در گفت‌وگو با روزنامه شرق گفته بود:نیمی از اراضی مشهد ازآن آستان قدس است با این توضیح که نه می‌فروشد و نه واگذار می‌کند!

 موسسات، شرکت‌ها و کارخانه‌هایی که آستان قدس رضوی یکی از سهامداران اصلی آنهاست

 راه‌آهن مشهد
 فرودگاه بین‌المللی سرخبخشی
 پارکینگ طبقاتی صحن رضوی
 شرکت فولاد مبارکه

نهادی که روزگاری قرار بود مالیات ندهد تا با موقوفات شهروندان کار خیر پیشه کند حالا آنقدر بزرگ و قدرتمند شده است که نه نهادهای نظارتی و نه‌ دولت جرات نزدیک شدن به حریم و حوزه استحفاظی امپراطوری علم‌الهدی را ندارند.

وقتی بنگاه‌های اقتصادی آستان قدس رضوی که از آن به عنوان بزرگ‌ترین امپراتوری مالی خاورمیانه یاد می‌شود نه تنها مالیات نمی‌دهد؛ بلکه به‌واسطه حضور ابراهیم رئیسی ( در رأس آن با حکم مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به هیچ مرجعی هم حساب پس نمی‌دهد طبیعی‌ست که درصورت تأسیس بانکی ذیل مجموعه خود به‌قدرت مالی-سیاسی خود نیز خواهد افزود.

هرچند پس از پرونده بزرگ مؤسسات مالی و اعتباری، که دفعتا از مشهد شروع شده بود، بانک مرکزی به‌شدت درباره مجوز فعالیت بانک‌ها و مؤسسات مالی جدید حساس شده و تقریباتمامی درخواست‌های تأسیس بانک از سوی افراد و گروه‌های مختلف را رد کرده است اما با وجود فرد متنفذی چون رئیسی که حمایت مستقیم رهبر جمهوری اسلامی را نیز پشت سر دارد باید منتظر ماند و دید بانک مرکزی با این درخواست موافقت می‌کند یا کماکان برسر موضع خود باقی خواهد ماند!