اعتراف سردار جعفری به بحران درونی سپاه

Views: 771

فرمانده سپاه پاسداران امروز برای نخستین‌بار درطی دوران حضورش در رأس این نهاد نظامی-امنیتی از «وضعیت درونی سپاه» به‌عنوان «یکی از دغدغه‌های رهبری‌» یاد کرده تلویحا بر شایعه‌های موجود پیرامون اختلافات خود و نماینده ولی فقیه در سپاه صحه گذاشت.

به گزارش «آمدنیوز» امروز صبح سردار سرلشکر «محمدعلی جعفری» ضمن اشاره به «وضعیت درونی سپاه» به‌عنوان «یکی از دغدغه‌های رهبری‌»، عملا نقش خودرا در برکناری نماینده پیشین آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه انکار کرد و گفت: «شخصا در دوره آقای سعیدی بارها به رهبری عرض کردم که کمال هماهنگی را با آقای سعیدی داریم و از نظر دیدگاه سیاسی مدیریتی، فرهنگی و سازمانی هم عقیده هستیم.»

از سوی دیگر  حجت‌الاسلام علی سعیدی هم سعی داشت که موضوع طرح دعوای خود و جعفری را نزد رهبر جمهوری اسلامی انکار کند و برای همین وقتی او پشت تریبون قرار گرفت با ادبیات خاص خود وجود هرگونه اختلافات را تکذیب کرد.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران ضمن اینکه دوران فعالیت خود در این سمت را بسیار طلایی توصیف کرد و گفت: «شاید درست نباشد که من این را بگویم اما دوره  ۱۱ ساله  نمایندگی ما دوره بسیار طلایی بود. من در طول این مدت همواره رهنمودهای رهبر انقلاب را به‌کار گرفتم و حتی یک بار هم در محضر رهبری گلایه‌ای نکردم، بلکه همیشه از همه فرماندهان سپاه تقدیر می‌کردم.»

وی بابیان اینکه رهبری، زینت‌المجالس بودن یا تقابل نماینده‌شان با فرماندهی سپاه را درست نمی‌داند، گفت: ستون فقرات سپاه پاسداران، فرماندهی آن است و بنده هم فرماندهی و نمایندگی ولی‌فقیه را هم‌عرض نمی‌دانم و معتقدم صفر تا صد مسائل با فرماندهی است و فرمانده است که پرچم‌دار است و البته نمایندگی ولی‌فقیه هم در کنارش نقش دارد.

اشاره مستقیم فرمانده کل سپاه پاسداران و نماینده پیشین ولی فقیه در این نهاد امنیتی به نبود اختلاف بین این دو منصوب رهبری در مراسم تودیع و معارفه نماینده ولی فقیه در سپاه حاکی از آن است که پای رهبر جمهوری اسلامی نیز به اختلاف میان سرلشگر محمدعلی جعفری و حجت‌الاسلام علی سعیدی کشیده شده است.

گفته می‌شود اختلاف جعفری با سعیدی در  چندهفته پایانی تاحدی پیش رفته بود که تقریبا تمامی امور مربوط به نمایندگی رهبری در سپاه را به جانشین او یعنی حاج‌صادقی، یکی از دلایل کنار گذاشتن سعیدی بوده است. امری که بیشتر، بحران «وضعیت درونی سپاه» را آشکار می‌سازد.

البته امروز مراسم تودیع علی سعیدی نماینده سابق ولی فقیه در سپاه و معارفه عبدالله حاج‌صادقی جانشین پیشین سعیدی و نماینده جدید آیت‌الله خامنه‌ای در این نهاد نظامی-امنیتی مورد علاقه رهبر جمهوری اسلامی، یک سخنران دیگر هم داشت: سردار محمد شیرازی رئیس دفتر نظامی فرماندهی کل قوا

او در این مراسم خطوط کاری نماینده جدید رهبر را مشخص کرد و گفت: رهبر انقلاب در طول رهبری خودشان همواره با انتصابات و اوامری را که داشتند سیاست‌های کلی را برای ما مشخص کردند و انتظارشان این است که هر کس در جایگاه جدیدی قرار می‌گیرد، نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را برطرف کند.

وی در پایان تاکید کرد: کاری که نمایندگی ولی فقیه در سپاه انجام می‌دهد، منصوب به رهبری تلقی می‌شود پس باید از این به بعد آماده‌تر باشیم.

به‌گزارش آمدنیوز آیت‌الله خامنه‌ای نیز دیروز به وضعیت بحرانی حاکم بر جامعه ایران اشاره کرد و گفت: «دشمنان و بدخواهان این ملت، قصد داشتند…نامی از انقلاب باقی نماند».

اختلافات فی‌مابین این دو منصوب رهبری و ظن دخالت آیت‌الله خامنه‌ای مدتی‌ست که در محافل سیاسی مطرح بود اما اظهارات جعفری و سعیدی بر این مسائل صحه گذاشت.