بازخوانی یک گزارش قدیمی؛ سرنوشت دکلی که گم شد! نقش ژن برتر زینت‌الوزرای اصلاحات

Views: 533

این گزارش هرچند پیشتر در یک رسانه داخلی منتشر شده بود اما با بالاگرفتن بحث پیرامون نقش محمدمحسن مهاجرانی فرزند وزیر ارشاد دولت اصلاحات در این اختلاس لزوم بازخوانی این گزارش بیش از پیش احساس می‌شود. البته جا دارد عنوان کنیم که «آمدنیوز»بنابر رسالت رسانه‌ای خود نکات نادرست این گزارش را اصلاح کرده است. 

شهریور سال ۹۳ بود که یک مقام آگاه در وزارت نفت اعلام کرد که علیرغم گذشت یک سال از پرداخت کل بهای ۸۷ میلیون دلاری یک دستگاه دکل حفاری نفتی از سوی یک شرکت ایرانی به یک فروشنده خارجی، هنوز خبری از این دکل نیست و دو نهاد نظارتی احتمال وقوع فساد در این پرونده را بررسی می‌کنند.

این مقام آگاه مطرح کرده بود که بر اساس قرارداد، قرار بود ۲۰ درصد از بهای ۸۷ میلیون دلاری این دکل حفاری به‌عنوان پیش‌پرداخت در اختیار شرکت خارجی قرار بگیرد و ۸۰ درصد باقیمانده نیز پس از تحویل دکل به این شرکت پرداخت شود. بااین‌وجود طرف ایرانی برخلاف مفاد قرارداد کل بهای دکل را به‌تدریج پرداخت کرده است اما پس از گذشت یک سال از موعد تحویل دکل و پرداخت بهای آن، هیچ خبری از دکل خریداری‌شده وجود نداشت.

درنهایت با تأیید قوه قضائیه مشخص شد دکل نفتی فورچون از سوی مالک اصلی آن به خریدار دیگری فروخته‌شده و پس از حمل به مکزیک، هم‌اکنون در حال حفاری در آب‌های خلیج مکزیک است.

دکل فورچون قرار بود، از طریق واسطه‌ای به نام عمر کامل‌السواده خریداری‌شده و به ایران منتقل شود و درواقع بخش اعظم پول دکل به‌حساب شرکت وی واریزشده است.

کامل‌السواده به بهانه تحریم و ترس از برخورد شدید غربی‌ها مدعی شد نمی‌تواند پول دکل را به‌حساب شرکت مالک دکل واریز کند، یا حتی آن را به خریدار یعنی شرکت تأسیسات دریایی بازگرداند.

بدیهی‌ترین سؤالی که به ذهن می‌رسد آن است که عمر کامل‌السواده کیست؟ کامل‌السواده درواقع دستیار و همکار دلال اصلی دکل‌های نفتی یعنی رضا مصطفوی طباطبایی است و مدت‌ها در شرکت وی که در امارات ثبت‌شده، کار می‌کرده است.

هرچند عنوان می‌شود که طباطبایی با پسر شاپور بختیار آخرین نخست‌وزیر نظام پهلوی به‌صورت مشترک یک آژانس مسکن را در فرانسه اداره می‌کند اما باید گفت که هم دختر و هم پسر ارشد دکتر شاپور بختیار سالهاست که فوت کرده‌اند. پسر دیگر او «پاتریک» سالها است که در امریکا زندگی می‌کند و چند سالی است که به دلیل ابتلا به سرطان، شدیدا بیمار است.از سوی دیگر دختر کوچک وی یعنی فرانس زمانی که پدرش زنده بود به امریکا رفت و انجا زندگی می‌کند. فارغ از این، پسر کوچک آخرین نخست‌وزیر نظام پهلوی بعد از قتل پدرش همراه مادرش به امریکا رفته و مشغول به تحصیل است.

باری عموما از طباطبایی، به‌عنوان دلال اصلی دکل‌های حفاری نفتی برای ایران نام‌برده می‌شود. برای طباطبایی در جریان دلالی و پرداخت رشوه شرکت کرسنت توسط ع.ت نیز پرونده‌ای تشکیل‌شده است. ظاهراً وی برای مدتی به‌عنوان کارمند برای ع.ت کار می‌کرده است و بعدها با مرادی، انصاری و شیرانی که نام آنها نیز در جریان واسطه‌گری‌های نفتی و دکل‌ها زیاد شنیده می‌شود آشنا شده است.

اما ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. علاوه بر مدیران سابق و اسبق تأسیسات دریایی، پای دو مهره کلیدی دیگر نیز به ماجرای دکل گمشده بازشده است: یک آقازاده و یکی از مدیران فعلی وزارت نفت.

مدیران وقت شرکت تأسیسات دریایی که خریدار دکل گمشده بوده‌اند مدعی هستند شرکت فروشنده دکل را این سه نفر یعنی رضا مصطفوی طباطبایی، آقازاده زینت‌الوزرای اصلاحات و مدیر نفتی فعلی به آنها معرفی کرده و واسطه‌گری اولیه این قرارداد را این سه نفر بر عهده داشته‌اند.

پسر عطاالله مهاجرانی، وزیر فراری دولت اصلاحات، با دلال دکل گمشده قراردادی را بسته بود که طی آنطباطبایی متعهد شده برای اخذ تسهیلات و کلیه خدمات بانکی اعم از وام‌های کوتاه‌مدت، بلندمدت، سرمایه در گردش، گشایش اعتبار، سپردن وثیقه و امثال آن ۳ درصد از کل وام و اعتبار اخذشده را به آقازاده یادشده بپردازد.

این حق‌الزحمه برای امکان سرمایه‌گذاری و مشارکت مدنی در ساخت‌وساز با نهادهای خصوصی، عمومی و دولتی به ۵ درصد از کل سرمایه‌گذاری انجام‌شده می‌رسد.

اما مهم‌ترین و سودآورترین بخش این قرارداد مربوط به حق‌الزحمه مشاوره در پروژه‌های دولتی و غیردولتی درزمینه خریدوفروش نفت خام، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، فروش انواع کالا، تجهیزات و قطعات است که ۴۰ درصد از سود خالص آن به پسر مهاجرانی می‌رسد.

درنهایت باگذشت بیش از ۵ ماه از ماجرای دکل دزدی پسر آقای وزیر اصلاحات، آقازاده مزبور درحالی‌که مسیر پدر را در پیش‌گرفته بود دستگیر شد.محمد محسن مهاجرانی فرزند عطاءالله مهاجرانی وزیر لندن نشین فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات با حکم بازپرس دادسرای ویژه مفاسد اقتصادی، هنگام فرار از کشور بازداشت شد.

محمد محسن مهاجرانی فرزند عطاءالله مهاجرانی وزیر لندن نشین فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات با حکم بازپرس دادسرای ویژه مفاسد اقتصادی، هنگام فرار از کشور بازداشت شد.

یک منبع آگاه در دادگستری کل استان تهران در گفتگو با صداوسیما، دستگیری فرزند عطاالله مهاجرانی را تائید کرد  و گفت: محمد محسن مهاجرانی با حکم بازپرس دادسرای ویژه مفاسد اقتصادی دستگیرشده است.

هنگامی‌که در تیرماه سال جاری زنگنه خبر گم‌شدن یک دکل نفتی را علناً اعلام کرد، رسانه‌های زنجیره‌ای با سروصدا و هیاهو این موضوع را بازتاب دادند و آن را یکی دیگر از اسناد خود برای رسوایی دولت قبل تلقی می‌کردند.

اما هنگامی‌که پای آقازاده وزیر اصلاحات به میان آمد، این روزنامه‌ها سکوت کرده و حتی کوچک‌ترین خبر خود را به آن اختصاص ندادند. رسوایی اقتصادی آقازاده اصلاحات در حالی است که چندی پیش اسناد رسوایی آقازاده دیگر وزیر اصلاحات یعنی مهاجرانی از سوی ویکی لیکس منتشر شد.

بر اساس این اسناد آقای عطاءالله مهاجرانی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه‌ای به سفارت سعودی در لندن درخواست کرده که این کشور هزینه تحصیل فرزند وی در مقطع دکتری را متقبل شود و این کشور نیز با این درخواست موافقت کرده است.

بنابراین سند، فرزند آقای مهاجرانی قصد داشته در دانشگاه وارویک در شهر کاونتری تحصیل کند.

هزینه تحصیل ۴ ساله (۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵) در مقطع دکتری برای نامبرده، حدود ۶۵ هزار پوند بوده که برای یک سال حدود ۱۶ هزار پوند (۱۲۱۱۵ پوند هزینه تحصیل به‌اضافه ۴۲۵۶ پوند هزینه زندگی) است

در سند مذکور اشاره‌شده که بنا بر موافقت با این امر، “چک اول” به مبلغ ۱۶ هزار پوند با شماره ٣٠٥١١٢ و تاریخ ٢٠١٢/١/٢٣ کشیده شده و ضمیمه سند شده است. در سند مورداشاره مشخص نشده که در قبال چه‌کاری سعودی قرار بوده این هزینه را تأمین کند.

هرروز که می‌گذرد ابعاد وسیعی از فساد آقازاده‌های دولت اصلاحات و سازندگی منتشر می‌شود؛ هرچند باوجود اسناد رسوایی مهاجرانی، احتمال فساد برای فرزند وی نیز وجود داشت.